• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Uçansu Şelalesi

Uçansu Şelalesi

Şelalenin adı Toroslardan gelen suların yeşilliklerin üzerinden dökülmesi sebebi ile Uçansu Şelalesi olarak belirlenmiştir. Bölgede  aynı ismi almış olan iki adet şelale bulunur. Şelaleler halk arasında Uçan 1 ve Uçan 2 şeklinde adlandırılmışlardır. Uçan 1 adını almış olan şelale 62 metrelik bir yükseklikten dökülürken, Uçan 2 ise 78 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. Doğanın bir harikası […]

Şelalenin adı Toroslardan gelen suların yeşilliklerin üzerinden dökülmesi sebebi ile Uçansu Şelalesi olarak belirlenmiştir. Bölgede  aynı ismi almış olan iki adet şelale bulunur. Şelaleler halk arasında Uçan 1 ve Uçan 2 şeklinde adlandırılmışlardır. Uçan 1 adını almış olan şelale 62 metrelik bir yükseklikten dökülürken, Uçan 2 ise 78 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. Doğanın bir harikası olan Uçansu şelaleleri Aziz Paulus yolu üzerinde yer almaktadır. Uçansu Şelaleleri, deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte bir alanda bulunuyor. Kış ve bahar aylarında coşan, kar suyuyla beslenen şelalelerin suları, Akdeniz kuraklığına bağlı olarak yaz aylarında azalıyor.

Uçansu Şelalesi Antalya’ya 70 km mesafededir. Kayabükü köyü ile Eskibağ köyünü ayıran çizgidedir. Antalya-Serik-Alanya karayolu üzerinde, Abdurrahmanlar-Gebiz kavşağından sapılarak ulaşılır. Gebiz Beldesi’ne bağlı Akçapınar köyündeki bu tabiat harikası, Gebiz’den sonra 17 km mesafededir.

Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Akçapınar Köyü’ndeki gizli cennet Uçansu Şelaleleri, yüzülebilen göletleriyle doğa tutkunlarının büyük ilgisini çekiyor. Bölgede Köprülü Kanyon’dan sonra ikinci rafting yapılan alan olan Uçansu Şelaleleri’ne yıl yıl rafting için 3 bin ila 6 bin arası turist gelmektedir. Antalya’da alternatif turizm için büyük bir değer olan bu gizli cennete giriş ücretsizdir. Şelalenin olduğu bölgede ahşap bir restoranda yemek yenebiliyor, ayrıca bölgede konaklama imkanı da bulunur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?