• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Misi Köyü

Misi Köyü

Bugün Gümüştepe Mahallesi olarak bilinen 2000 yıllık geçmişe sahip tarihi Misi Köyü’nün ilk adının Misipolis olduğu tahmin edilmektedir. “Misi” kelimesinin kökeni Misyalıların yurt olarak buraya yerleşmeleri ve misyonerlik merkezi olarak Misi’nin seçilmesinden kaynaklanmaktadır. Misi Köyü ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde Bursa’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta oldukça içinden dere geçen şirin […]

Bugün Gümüştepe Mahallesi olarak bilinen 2000 yıllık geçmişe sahip tarihi Misi Köyü’nün ilk adının Misipolis olduğu tahmin edilmektedir. “Misi” kelimesinin kökeni Misyalıların yurt olarak buraya yerleşmeleri ve misyonerlik merkezi olarak Misi’nin seçilmesinden kaynaklanmaktadır.

Misi Köyü ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde Bursa’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta oldukça içinden dere geçen şirin bir köydür. Misi Köyü’nün kuruluşu M.S. 183’e dayanmaktadır. Alex adlı bir keşiş ve yanındaki 85 Hıristiyan, o zamanki adı ile Mysia‘a yerleşmiş. Köy İncil konsüllerinin yapıldığı bir yer olduğu için Hırıstiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca köyde yer aldığı söylenen Kavacık Sultan Yatırı‘nın da müslümanlar için önemli olduğu söylenmektedir. Misi Köyü’nde yaşamış olan Kavacık Sultan’ın kabrinin, köydeki dağda bir kayanın içinde olduğu rivayet edilmektedir. Bugün bölgede bulunan çeşmeden akan suyun Kavacık Sultan’ın gözyaşları olduğuna inanılır ve ziyaretçiler tarafından dilenen dileklerin gerçek olduğu söylenir. Misi Köyü asma yaprağı, misket üzümü, pekmezi ve şarabıyla çok ünlüdür. “Misi Şarapları” yalnızca bu yörede yetişen ve özel bir aroması olan misket üzümünden yapılmaktadır. Ayrıca bu üzümlerle yapılan pekmezin de oldukça sağlıklı olduğu söylenmektedir. Buradaki diğer bir gelir kaynağını da yakın bir geçmişe kadar ipek böcekçiliğiydi. önemli ekonomik gelir sağlayan ipekçilik, yerleşim alanlarının da buna göre şekillenmesini sağlamıştır. Osmanlı mimarisini yansıtan Misi, 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilmiş olup koruma altına alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?