• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antalya Karain Mağarası

Antalya Karain Mağarası

Antalya Karain Mağarası Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında Antalya ve Burdur karayolunda 5 6 kilometre uzaklıkta bulunan Yağca Köyü içindedir. Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından bir tanesidir. Karain Mağarasında yapılan kazılardan elde edilen arkeolojik buluntular Antalya Müzesi’nde ve mağaranın çok yakınında bulunan Karain Müzesi’nde yerli ve yabancı birçok turiste sergilenmektedir. Mağarada kazılar sonrası elde edilen mahsullerin […]

Antalya Karain Mağarası Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında Antalya ve Burdur karayolunda 5 6 kilometre uzaklıkta bulunan Yağca Köyü içindedir. Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından bir tanesidir. Karain Mağarasında yapılan kazılardan elde edilen arkeolojik buluntular Antalya Müzesi’nde ve mağaranın çok yakınında bulunan Karain Müzesi’nde yerli ve yabancı birçok turiste sergilenmektedir. Mağarada kazılar sonrası elde edilen mahsullerin başlıcaları boncuklar seramik parçaları ve Kalkolitik Çağ’a ait boyalı seramiklerken bunların dışında aslan zürafa Fil su aygırı ve sırtlan gibi hayvanlara ait kalıntılar da bulunmaktadır.

Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezi olan Karain Mağarası roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında çok önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Karain Mağarası’nın bulunduğu bölge Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından önem taşımaktadır. Bölgede bulunan sanat ürünleri Anadolu’nun taşınabilir sanat eserlerinin ilk örnekleridir.

Doğal bir kireçtaşı Mağarası olan Karain mağarası turistik açıdan Antalya’nın en önemli yerlerinden birisidir.

Karain Mağarası’na ulaşım:

Antalya Burdur karayolunda ilerlerken 13 kilometrede Karain levhasını gördükten sonra sola dönerek Karain Mağarası yoluna girmeniz gerekir ve yolu takip etmeniz gerekir. Toplu taşıma ile gitmek isteyenler s Antalya Burdur yolunda dolmuşlara bilmeleri gerekmektedir. Yağca köyüne geldikten sonra dolmuştan inerek mağaraya doğru tırmanmak gerekmektedir.

Mağara haftanın 7 günü ziyarete açıktır giriş ücreti 6 TL’dir ve müze kartı geçerlidir. (2018 yılı)

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?